Od juče popodne, ogromna tamna, masna mrlja širila se rekom Moravicom u Ivanjici na delu sliva kod Ivanjičkog groblja.Danas je situacija u razmerama ekološke katastrofe, jer je kompletam sliv reke od naselja Kušićan i nizvodno potpuno zamućen materijom koja je nalik na mazut, naftu ili neku vrstu ulja. Ovakva situacija na Moravici u Ivanjici ugrožava slivove reka nizvodno od Ivanjice, u Arilju, Požegi, Čačku...
Zamenik predsednika opštine Ivanjica Momčilo Mitrović kaže da su sve raspoložive inspekcijske službe na terenu, da se bukvalno otvara šahta po šahta, a da će onaj koji je svojim neodgovognim ponašanjem doveo do ovakve ekološke katastrove biti strogo kažnjen.
Načelnik higijensko epidemiološke službe Doma zdravlja u Ivanjici dr. Milorad Dramićanim, najpre ističe da reku Moravicu do sada nije zadesila ovakva ekološka katastrofa i dodaje da je o situaciji obavestio Zavod za javno zdravlje Čačak,koji je upozorio da se voda iz reke na potezu od naselja Kušićan i nizvodno ne koristi ni u tehničke svrhe.
Komentari
Po pravilniku o skladištenju i čuvanju zapaljivih i kancerogenih naftnih derivata se ne sme čuvati i skladištiti samo u cesternama ili rezervarima za tu namenu bez dodatnog obezbeđenja. Pri izvođenju takvuh projekata gde se čuvaju velike količine mazuta moraju imati i prateći bazeni koji služe za prihvat mazuta ili dugih naftnih derivata koji iscure iz rezervoara usled propuštanja glavnog ventila ili pak pri havariji same Cisterne. Sav mazut mora da primi bazen, a ne slobodno da istekne u kanalizaciju ili pak zemlju.U postojećim postrojenjima za skladištenje zapaljive tečnosti moraju se ispuniti mere obezbeđenja tečnosti iz rezervoara cisterne. Podzemni rezervoar može, po pravilu, biti ležeći ili cilindričnog oblika stav.4.2.4.13 Dno zaštitnog bazena mora se izgraditi sa nagibom.
Tako da ako je izlivanje mazuta uz depoa Anemije onda se postavlja pitanje kako je on dospeo u rečno korito?
Ing. Energetike