,

Од јануара наплата путарине и на магистралама – Уводе се и нове категорије путева

За возаче у Србији већ од јануара 2026. године могле би да буду уведене нове накнаде.

Наиме, за возила више категорије наплаћиваће се путарина и на путевима „нижег“ реда.

То конкретно значи да ће се за камионе и аутобусе плаћати путарина и на магистралним путевима.

Министарство финансија је почело рад на Нацрту закона о изменама и допунама закона о накнадама за коришћење јавних добара. Евентуалне сугестије и примедбе на Нацрт овог закона примају се до 30. октобра.

Међу многим накнадама које се мењају је и висина накнаде за путарину. У табелу се уводе нове категорије путева чије ће се коришћење наплаћивати, пише Форбес Србија.

Пре свега, реч је о првој М катерогији, такозваним мото путевима. Ту је и прва Б категорија. Путарина на овим деоницама ће се наплаћивати само четвртој категорији возила.

То су моторна возила са четири и више осовина, тежа од 3,5 тоне – камиони, као и аутобуси и комби возила са приколицом.

Ова возила тренутно коришћење ауто-пута плаћају 32,56 динара по километру. Сваки пређени километар мото пута коштаће их 29,3 динара, а регионалног 26 динара.

Овај закон ће се примењивати од првог дана следеће године.

Прво усклађивање динарских износа накнада планира се у 2026. години. И то у последњем кварталу, јер ће се увећати за проценат инфлације од 1. јануара до 30. септембра следеће године.

Извор: еКапија

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Slične vesti

Sport
Politika
Društvo