,

Stiže još jedna rudarska kompanija u Ivanjicu

Bindi Metals je od australijskih kolega, firme Apollo Minerals, kupio licence za dva projekta antimona u Srbiji – pod nazivom Donja Mutnica i Lisa u Srbiji, prenose australijski mediji.

Antimon se najčešće koristi kao usporivač plamena, kao i za proizvodnju solarnih panela i baterije.

Prema kupoprodajnom ugovoru, Bindi Metals će platiti 200.000 dolara u gotovini i milion akcija Apoloovoj srpskoj filijali Edelveiss Mineral Ekploration, za licencu Donja Mutnica.

Pod uslovom da dobije licencu Lisa, Bindi će dati dodatnih 200.000 dolara u gotovini i pride još 2,5 miliona akcija.

Generalni direktor kompanije Apollo Minerals Nil Invud kaže da je ovo značajan posao za obe kompanije, jer dozvoljava Bindiju da istražuje dva potencijalna nalazišta antimona, dok Apolo zadržava izloženost potencijalu za istraživanje nagore.

„Radujemo se što ćemo pomoći Bindiju dok ulazi u uzbudljivu jurisdikciju Srbije“, kaže Invud.

Apollo Minerals dodaje da im ova prodaja omogućava da se fokusiraju na svoja dva prioritetna projekta za istraživanje bakra u Srbiji.

Podaci prethodnih vlasnika Lise potvrdili su prisustvo istorijskih rudnih bogatstava visokog kvaliteta u ovoj oblasti, iz koje je između 1932. i 1951. godine proizvedeno oko 60.000 tona rude sa sadržajem do 20 odsto antimona iz plitkih jama.

Takođe, prethodna istraživanja u oblasti Lise pokazala su i prisustvo zlata pored antimona, sa sadržajem do 2,5 grama po toni rude, kao i do 87 g/t srebra.

Lisanski rudnici antimona bili su u vlasništu jedne francuske korporacije a posle Drugog svetskog rata su nacionalizovani. U to vreme rudarstvo je bilo najznačajnija privredna grana u Ivanjici, a prema nekim nezvaničnim izvorima rudnici su zapošljavali preko sedam stotina radnika, prenosi Infoliga.

Kada je u pitanju Mutnica, raniji izveštaji pokazuju sadržaj do 4,5 odsto antimona, dok noviji podaci identifikuju povišene vrednosti bakra i drugih baznih metala.

Mutnica se nalazi 60 kilometara od ležišta Čukaru Peki, kod Paraćina. Apollo je prošle godine uzorkovao zemljište u krajnjem istočnom delu Mutnice 2023. i identifikovao nekoliko anomalija cinka.

Predsednik Bindi Metalsa Edi King rekao je da je kompanija zadovoljna što je preuzela vlasništvo nad ova dva projekta.

„Ova nalazišta bogata antimonom idealno su locirana da pomognu Evropi koja se suočava sa rastućim ranjivostima lanca snabdevanja kritičnim metalima“, rekao je on i dodao da antimon ima ključnu ulogu u tehnologijama vezanim za odbranu i obnovljivu energiju.

Projekat Lisa je trenutno u procesu prijave i pokriva oko 30 kvadratnih kilometara, dok je Mutnica već dobila dozvolu za istraživanje 50,5 kvadratnih kilometara površine.

King je rekao da se očekuje da će licenca za Lisu biti izdata pre kraja godine.

2 одговора

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Slične vesti

Sport
Politika
Društvo