U Ivanjici su danas potpisani trojni ugovori između građana, izvođača radova i opštine za sufinansiranje mera energetske efikasnosti sanacije porodičnih kuća i stanova. Ovi ugovori su rezultat Javnog poziva opštine Ivanjica, kojim se građanima pruža podrška za poboljšanje energetske efikasnosti objekata.
Na poziv je pristiglo ukupno 109 prijava, a u prvom krugu odabrano je 51 domaćinstvo koje je ostvarilo pravo na subvenciju. Građani su subvencije koristili za različite mere, uključujući zamenu stolarije, ugradnju novih kotlova, izradu cevne mreže, postavljanje toplotnih pumpi i solarnih kolektora, kao i termoizolaciju fasada.
Najveće interesovanje građana bilo je za zamenu stolarije, za koju se odlučilo 40 korisnika. Sedam domaćinstava je uložilo u nove kotlove, dok su dva korisnika izabrala termoizolaciju fasade. Po jedno domaćinstvo opredelilo se za ugradnju toplotne pumpe i solarnih panela.
Građani koji su ostvarili pravo na subvenciju istakli su značaj ove podrške. „Bez ovih subvencija, samostalno ne bismo mogli da finansiramo radove. Ovo je velika pomoć za nas,“ kažu korisnici.
Opština Ivanjica nastavlja sa podrškom energetskoj efikasnosti kroz ovakve projekte, omogućavajući građanima da smanje troškove energije i poboljšaju uslove stanovanja. Preostale prijave iz ovog javnog poziva biće razmatrane u narednim fazama.
Један одговор
Prema istraživanju Organizacije za evropsku bezbednost i saradnju (OEBS) iz 2022. godine, čak 65 odsto građana Srbije aktivno izbegava da na dnevnom nivou prati vesti.
Ove podatke iznela je nezavisna konsultantkinja Natalija Bratuljević na skupu pod nazivom „Sećate li se lokalnih medija?“ održanom u Beogradu, u organizaciji Asocijacije „Lokal pres“.
Bratuljević je ocenila da su građani izgubili poverenje u medije, smatrajući da oni često promovišu političke interese umesto javnog dobra.
Sociolog Dalibor Petrović saglasan je sa ovim nalazima, ističući da živimo u vremenu prezasićenosti informacijama.
„To je vrlo logičan nalaz onoga u čemu trenutno živimo. Prvo, prezasićeni smo informacijama. Drugo, postoji potpuno nepoverenje u informacije koje primamo. Treće, na tržištu imamo ogroman broj medija sumnjivog kvaliteta,“ objašnjava Petrović.
Kaže i da je rezultat toga velika konfuzija i onda građani kao racionalan odgovor na kakofoniju informacija, odlučuju da jednostavno „zapuše uši.“
Zoran Gavrilović, direktor Biroa za društvena istraživanja (BIRODI), smatra da ovi rezultati potvrđuju trend apolitizacije društva.
„Ovo nije novost za mene. Od 2017. godine govorim o industriji populizma čiji je cilj urušavanje javnosti i apolitizacija građana, kako bi se legitimisala lična vlast. Nalaz OEBS-a samo je još jedan dokaz ovog trenda,“ navodi Gavrilović.
„Kao profesionalni novinar, ne mogu da razumem ljude koji namerno izbegavaju vesti. Ali kao običan građanin, mogu donekle shvatiti tu potrebu da se pobegne od manipulacija, laži i političke propagande,“ kaže Ćirić.