Malinari u Arilju, vodećem srpskom malinogorju, ne odustaju od zahteva da se poveća otkupna cena ovogodišnjeg roda. Traže doplatu od 50 dinara po kilogramu, smatrajući da je ove sezone cena maline u otkupu bila vrlo niska, ispod cene koštanja proizvodnje. Takođe očekuju da se na vreme obelodani okvirna cena za 2025. godinu, kako bi mogli da procene isplativost nastavka proizvodnje.
Svoje stavove predstavnici ariljskog udruženja malinara „Vilamet“ nedavno su predočili predsedniku opštine Predragu Maslaru, uz očekivanje da zajednički dođu do rešenja. Prvi korak ka tome, kažu, bio bi okupljanje hladnjačara i razgovor o mogućoj doplati.
„Posle sastanaka u Ministarstvu poljoprivrede i nekih obećanja, tražimo od predsednika opštine Arilje da ugovori sastanak sa hladnjačarima i otkupljivačima. Nezvanično, u Arilju i Srbiji se sada trguje malinom po ceni od 400 dinara, zaleđenom, a ne prebranom, tako da ima prostora za doplatu. Hladnjačari su na prošlim sastancima govorili da čekaju oktobar i ugovore. Nadamo se da bez problema može doći do te doplate od 50 dinara po kilogramu ovogodišnjeg roda. Da makar dođe na 300, jer se nama u Arilju isplaćuje 250 dinara“, rekao je za Politiku Mileta Pilčević, predsednik udruženja „Vilamet“.
Za stanovnike opštine Arilje proizvodnja maline decenijama je jedan od najvažnijih izvora prihoda. Zbog toga se pronalaženje zajedničkog rešenja koje ne bi išlo na štetu ni proizvođačima ni otkupljivačima smatra ključnim za očuvanje ovog značajnog izvoznog posla.
B.K