Поштовани суграђани,
У последње време сведоци смо све учесталијих покушаја коришћења малолетне деце у сврхе политичке пропаганде. Ова појава представља озбиљан морални и друштвени изазов који сви заједно морамо осудити и спречити.
Сматрамо да је образовање наше деце светиња, а школа простор где деца стичу знања, васпитање и вредности које ће их водити кроз живот. Умешаност појединих група у политизацију школа и злоупотребу деце у таквим активностима дубоко је неприхватљива и противна свим етичким принципима.
Позивамо све родитеље да отворено разговарају са својом децом, да им пруже подршку и заштиту од свих утицаја који могу угрозити њихову безбедност и интегритет.
Овом приликом упућујемо апел просветним радницима, наставницима и разредним старешинама, да се посвете свом племенитом задатку, образовању и васпитању младих генерација, а не њиховој политизацији. Свако коришћење малолетника за промоцију било каквих идеја ван оквира образовања недопустиво је и супротно како професионалним тако и људским вредностима.
Сви заједно треба да створимо окружење у којем ће деца бити заштићена, усмерена ка учењу и развоју, далеко од политичких игара и манипулација. То је наш заједнички задатак и одговорност, како према њима, тако и према будућности нашег друштва.
Општински одбор СНС Ивањица
Један одговор
Шта каже закон по овом питању?
У Србији, закон о протестима и окупљањима регулише права грађана, укључујући малолетнике. Када је реч о протестима, према Закону о јавним окупљањима, малолетници могу учествовати у протестима без сагласности родитеља, али уз одређене услове. То значи да ако су старији од 14 година, могу легално присуствовати протестима, док за млађе од 14 година обично мора постојати сагласност родитеља или старатеља.
Садашњи проблем са децом и политичка неодговорност !?
Господо, тек сад се, са видним закашњењем пишу чисто политички наручена саопштења који ће само више иритирати јавност. Касно је за то, јер је овде ђаво однео шалу. Наша деца су давно препуштена сама себи. Овде више нема моралних ауторитета који би могли да врате деци самопоуздање и да им покажу прави животни пут којим требају ићи.
Нема више оних некадашњих просветара, наставнице Жане, наставника Трнавца, наставника Ђуре Митрашиновића, Јефта Полића, Језда Ђукића, Љубише Ђоковића. који су били корифеји интелектуалне и образовне надградње дечијег духа, части и образа.
Данас је оваква демократија, по принципу-СВЕ ТИ ЈЕ ДОЗВОЉЕНО али ти није све од користи – тако да је се живот младих у Србији претворио у анархију необуздане младост, која је сама по себи нестишљива.
Проблем овог социјалног феномена добро је наслутио још 1955, обрадио и режирао Николаас Рејас , у чувеном филму Бунтовник без разлога, а главну улогу је играо Џем Дин. На том филском остварењу су одгајене многе генерације младих у Србији.