Srpska pravoslavna crkva danas praznuje Obrezanje Gospodnje, koje se obeležava prvog januara prema julijanskom kalendaru, a 14. januara po gregorijanskom kalendaru.
Osmog dana nakon rođenja, novorođenče Isus je doneseno u hram i obrezano shodno zakonu u Izraelu još od vremena Abrahama. Tom prilikom, roditelji su mu dali ime Isus, kako je arhangel Gavrilo rekao kada se javio u snu njegovoj majci Mariji.
Na sajtu SPC stoji: „Prvoga januara praznujemo obrezanje po telu Gospoda i Boga i Spasitelja našeg Isusa Hrista. Osmog dana po svom rođenju Gospod naš Isus Hristos blagovoleo je da bude obrezan, da bi ispunio Zakon. He dođoh, reče, da ukinem zakon, nego da ispunim (Mt. 5, 17). On beše pokoran Zakonu, da bi oslobodio one što su dužni i obavezni Zakonu. Kao što kaže apostol: Posla Bog Sina svog, koji bi pod Zakonom, da iskupi one koji su pod Zakonom (Gl. 4, 4-5). To bi, da pokaže kako je uzeo na sebe istinito telo, i da zapuši usta jereticima koji govore da Hristos, tobož, nije uzeo na sebe istinito telo ljudsko, nego se prividno rodio. Bi obrezan, dakle, da učini očiglednom svoju čovečansku prirodu. Jer da se nije obukao u naše telo, kako bi se onda moglo obrezati priviđenje?”
Sveti Vasilije Veliki, poznat kao Vasilije iz Cezareje, bio je uticajni teolog i episkop Cezareje (Kesarije) u Kapadokiji (Mala Azija). Smatra se osnivačem opštežiteljne monaške tradicije u istočnom hrišćanstvu. Autor je sledećih dela: „Velika i mala monaška pravila”, kojima postavlja temelj za uređenje većih monaških zajednica, „Uputstvo mladićima o upotrebi helenske literature”, gde objašnjava kako treba prihvatati grčku filozofiju, „Tri knjige protiv Evnomija”, u kojima se suprotstavlja Evnomijevom učenju da je moguće spoznati Božju suštinu, tvrdeći da je Bog nesaznatljiv zbog transcendentnosti svoje suštine. „Šestodnev”, devet propovedi u kojima tumači biblijski tekst o stvaranju. Sačuvano je i više od 300 njegovih pisama. Ubrzo nakon smrti proglašen je za svetitelja.