Ваучери за одмор су током претходних година представљали једну од најисплативијих и најпопуларнијих субвенција у нашој земљи. Иако је и ове године буџетом предвиђен новац за ваучере, Министарство туризма још увек није дало никакве најаве нити податке о њиховој расподели у 2025.
Милан Ристић, председник удружења Моја Србија, каже за Бизнис.рс да су ваучери за одмор у Србији јасно зацртани Законом о буџету за 2025. годину, као и Стратегијом за развој туризма. Нажалост, из Министарства јављају да још увек не знају шта ће бити са тим, пошто чекају одлуку Владе Србије.
На питање зашто још увек није направљен и објављен план за расподелу туристичких ваучера, наш саговорник каже да у Влади вероватно размишљају о могућности пребацивања новца на друге пројекте.
“Мада, морам да нагласим да комплетан трошак ваучера за државу Србију износи мање од 0,1 одсто трошкова за ЕXПО 2027, а поврат новца је загарантован и брз”, наводи Ристић.
Када је реч о вредности ваучера, у буџету је предвиђен износ од 5.000 динара, али то је износ који се преписује сваке године још од буџета за 2016, а онда се накнадно одлучује колико ће заиста вредети, колико ће се ваучера поделити, ради се ребаланс и слично.
“Прошле године смо се изборили да износ буде 10.000 и верујем да ове године та сума не би смела да се умањује”, сматра председник удружења Моја Србија.
Он даље наводи да су туристички ваучери пре свега субвенција угоститељима, а то што грађани добијају олакшицу за путовање је секундарна добит.
“Колики значај су имали ваучери за развој домаћег туризма говори податак да се на листу угоститеља који примају ваучере 2015. године пријавило свега 120 угоститеља и хотелијера, 2016. их је било око 200, а 2017. нешто преко 300. Данас их има око 5.000”, истиче Ристић.
Ваучери су највећи значај имали за мале власнике смештаја, а далеко мањи за скупе хотеле. Самим тим, највећи удар од укидања ваучера би претрпели мали угоститељи, који су у међувремену подигли кредите, кренули да развијају свој посао и да од тога прехрањују своје породице.
“Још током претходне године угоститељи су претрпели губитке због неодговорних потеза Владе Србије. Укидање ваучера би нас вратило у 2015. годину када је издавање смештаја грађанима најчешће био додатни посао. Морам да нагласим и то да су ваучери индиректно утицали на повећање девизног прилива (чиме се Министарство посебно поноси), пошто је захваљујући већој посећености дошло до квалитативног побољшања понуде на дестинацијама, а самим тим и до увећања броја гостију који не користе ваучере. Укидањем ваучера све то лако може кренути у супротном смеру”, закључује Милан Ристић, председник удружења Моја Србија.
Ово удружење послало је и отворено писмо Хусеину Мемићу, министру за туризам и омладину поводом туристичких ваучера.
У писму су истакли забринутост грађана и угоститеља због недовољно јасних информација о будућности ових субвенција, које су кључне за развој домаћег туризма.
У писму се подсећа да је иницијатива за субвенције домаћег туризма покренута пре 15 година, а да су од 2015. године ваучери допринели значајном повећању промета, отварању радних места и побољшању смештајних капацитета. До сада је подељено преко милион ваучера, што је позитивно утицало на домаћу привреду и буџет.
Удружење упозорава да би укидање ваучера озбиљно угрозило развој туризма и довело до пада прихода угоститеља и хотелијера, чиме би се значајно назадовало. Такође, укидање би било противно Закону о буџету за 2025. годину и Стратегији за развој туризма.
Предложене су конкретне мере за унапређење програма: повећање броја и вредности ваучера, дигитализација процеса доделе, скраћење рокова, као и увођење апликација за једноставније управљање и исплату. Дигитализација би омогућила ефикаснији рад, уштеде и бољу контролу коришћења средстава.
Удружење апелује да се субвенције не укидају, већ унапреде и прошире, како би се подстакао даљи развој домаћег туризма, очувала радна места и пружила подршка грађанима који свој одмор желе провести у Србији.
Бизнис