,

VELIKI GUBICI PČELA U SRBIJI: Ivanjički pčelari zabrinuti za sezonu(VIDEO)

Ivanjica – Pčelari širom Srbije zabeležili su značajne gubitke pčelinjih društava tokom marta i početka aprila, a situacija nije zaobišla ni ivanjički kraj. Prema rečima Dragana Vasilijevića, predsednika Društva pčelara iz Ivanjice, iako su gubici na lokalnom nivou manji u poređenju sa ostatkom Srbije, stanje i dalje zabrinjava.

– Prošla godina je bila izuzetno teška za pčelarstvo. Na nivou Srbije, prema još nepotpunim podacima, stradalo je i do 60% pčelinjih društava. U nekim krajevima, poput Vojvodine, gubici su dostigli i 90%, rekao je Vasilijević.

Kako navodi, razlog za masovno uginuće pčela leži u nizu faktora: nedostatak polena u jesen, što je dovelo do slabije proizvodnje takozvane „zimske pčele“, kašnjenje sa tretmanima protiv varoe, ali i upotreba neadekvatnih sredstava za zaštitu pčela.

– Kod nas u Ivanjici stanje nije tako katastrofalno, ali se i dalje beleži gubitak od 20 do 30 odsto društava. Uz sve to, hladno i kišovito proleće dodatno je usporilo razvoj pčelinjih zajednica, jer pčele nisu mogle da izlete i iskoriste prolećnu pašu. To znači da mnoge neće biti spremne za rano bagremovo cvetanje, koje je ovde najvažnija paša. Ako propadne bagrem, propada gotovo cela godina – objašnjava Vasilijević.

Dodatni izazov za pčelare predstavlja i neredovno i neadekvatno prskanje malina pesticidima tokom cvetanja.

– Apelujem na sve naše sugrađane, posebno malinare, da ne prskaju malinu u cvetu. Ako to već moraju da rade, neka prskanje obave u večernjim satima, kada pčele nisu aktivne. Takođe, treba prvo pokositi travu poput maslačka, koji je sada u punom cvatu, kako pčele ne bi stradale, upozorava predsednik udruženja.

On ističe da se pčelarstvo i malinarstvo savršeno dopunjuju – pčele oprašuju malinu, a malina pčelama pruža bogatu pašu.

– Pčela doprinosi prinosu maline i do 60%. Kada zbog lošeg vremena pčele ne mogu da izađu, vidimo posledice – slabiji rod, lošiji kvalitet. Potrebno je samo malo više pažnje i svima će nam biti bolje – poručuje Vasilijević.

Zanimljivo je da su pčelinjaci na većim nadmorskim visinama, poput Vlasine, ove godine u znatno boljoj situaciji. Tamo se prolećni razvoj odvija gotovo bez problema.

Prema podacima Saveza pčelarskih organizacija Srbije, stanje je alarmantno širom zemlje, a slični problemi beleže se i u regionu i svetu. U Sjedinjenim Američkim Državama gubici pčela u sezoni dostižu čak 62%.

Ivanjički pčelari nastavljaju da prate situaciju, uz nadu da će se vremenski uslovi stabilizovati i da će predstojeće paše spasiti ovu sezonu.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Slične vesti

Пролећни распуст од среде

Иако је у текућој школској години било доста проблема у организацији нормалане наставе школски календар није још измењен, па основце и средњошколце у Србији очекује

Pročitaj više
Sport
Politika
Društvo