,

Држава ће утврђивати максималне цене свих уџбеника, али и њихову „препоручену масу“: Шта предвиђа нови предлог закона

Држава ће одређивати максималне цене свих уџбеника за ученике основних школа у Србији, укључујући и уџбенике од националног значаја. Ово произилази из Предлога закона о изменама и допунама Закона о уџбеницима, који је у четвртак 17. јула усвојила Влада Србије. Новина је и што држава прописује максималну тежину, тачније масу у килограмима за школске књиге, али за разлику од високих казни предвиђених за прекорачење износа у динарима, за вишак килограма санкције – не постоје.
Предлог закона већ је стигао у Скупштину Србије.

Њиме се предвиђа да се уџбеници за предмете: српски језик, српски језик и књижевност, свет око нас, природа и друштво, историја, географија, музичка култура и ликовна култура, за ученике основног образовања и васпитања који наставу похађају на српском језику, „сматрају уџбеницима од националног значаја“.

Такође, према предлогу закона, национална читанка није само обавезно наставно средство за све ученике основног и средњег образовања, већ и за ученике који похађају основно образовање по посебном програму на српском језику у иностранству.

Новина је што ће држава утврђивати максималну цену свих уџбеника за ученике основних школа у Србији.

А, тако утврђена цена обавезује издаваче и, како се истиче у образложењу закона – “обезбеђује ценовну контролу и доступност уџбеника за наредну школску годину”.

“Ова одредба има за циљ да обезбеди транспарентност, контролисано формирање цена и доступност уџбеника свим ученицима под једнаким условима. Одређивањем највише малопродајне цене уџбеника на годишњем нивоу, спречава се неконтролисано повећање цена и штити значај ученика, родитеља и потрошача. Оваквим приступом осигурава се и равноправност ученика који наставу похађају на језику националне мањине или користе прилагођене уџбенике“, стоји у образложењу.

Ко одлучује о цени
Влада Србије ће, предвиђено је новим изменама и допунама Закона о уџбеницима, на заједнички предлог министара просвете и трговине, одређивати највишу малопродајну цену уџбеника “најкасније до 1. марта текуће године за наредну школску годину”.

Предлог цене даће седмочлана комисија, коју именују ова два министра.

“Комисија има седам чланова, од којих су три стручњака из области издаваштва (један представник јавног и два представника других издавача), један из министарства, један из органа надлежног за послове трговине, један из органа надлежног за заштиту потрошача и стручњак за економске науке којег предлаже Социјално-економски савет”, стоји у предлогу закона.

Када је реч о уџбеницима од националног значаја, њихове цене формира јавни издавач, уз сагласност Владе Србије, такође до 1. марта текуће године за наредну школску годину.

Новчане казне
Предлог закона предвиђа и новчане казне за предузећа и предузетнике који продају уџбенике по цени вишој од оне коју је држава прописала.

Тако се казне за правна лица крећу од милион до два милиона динара, уз казну за директора која иде до 150.000 динара, док ће се она за предузетнике кретати од 250.000 до 500.000 динара.

Килограми у ђачким торбама
Препоручена маса уџбеника, од првог до четвртог разреда основне школе износи 3 кг, за пети и шести разред 4 кг, а за седми и осми разред износи 5 кг, прописано је изменама закона.

Министарство просвете је осмислило и формулу према којој се рачуна највећа препоручена маса свих уџбеника.

Резултат се добија када се недељни фонд предмета подели са укупним недељним фондом обавезних предмета који укључује и обавезне изборне предмете у сваком појединачном разреду и тако добијени количник помножи са препорученом масом (на пример 4 килограма ако је реч о ђацима-првацима).

Међутим, санкције за непоштовање ових препорука – нису предвиђене.

Шта је са донацијама
Издавачу је, каже важећи закон – „забрањено да учини, а предшколској установи, школи и запосленом да прими сваку донацију, поклон или репрезентацију, учињену на непосредан или посредан начин, у било којем износу или облику“.

Али, изменама закона се мало прецизније дефинише шта донација или поклон – нису.

„Донацијом, поклоном или репрезентацијом не сматра се представљање уџбеника у трајању од највише једног радног дана које мора бити реализовано у просторијама школе, репрезентације мале вредности, чија укупна вредност не прелази 1.000 динара по особи, као и бесплатни примерци уџбеника које издавач даје школи ради реализације избора уџбеника”.

Такође, ова ограничења важе и у периоду када се не спроводе поступци одобравања уџбеника уређени овим законом.

Рокови
Изменама закона предвиђени су и рокови за почетак коришћења уџбеника од националног значаја.

Тако ће коришћење уџбеника од националног значаја у основној школи

– за ученике првог и петог разреда почети од школске 2026/2027. године,

– за ученике другог и шестог разреда почети од школске 2027/2028. године,

– за ученике трећег и седмог разреда почети од школске 2028/2029. године док ће

– за ученике четвртог и осмог разреда почети од школске 2029/2030. године.

 

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Slične vesti

Sport
Politika
Društvo