,

Од данас у продавницама ниже цене 23 врсте робе: Ево на шта се снижење односи

Уредба о ограничењу маржи у трговини почиње да се примењује данас, односи се на 23 врсте робе, а највиша стопа марже у трговини на мало не може бити већа од 20 одсто.

Уредба се примењује на млеко, млечне и мешовите производе, јаја, безалкохолна пића, кафу, чај, свеже воће и поврће, прераде воћа и поврћа, хлеб и пецива, махунарке, смрзнуте производе, свеже и прерађено месо, свежу и прерађену рибу, слане и слатке кондиторе и цереалије, шећер и мед, брашно, тестенине, уља и масти, сирће, пиринач, со и зачине, кућну хемију, папирну и кухињску галантерију, личну хигијену и козметика, храну за бебе и пелене.

Прописану стопу марже морају да примењују трговци на велико који су у 2024. години остварили укупан пословни приход већи од 4,5 милијарди динара.

Уколико је до дана ступања на снагу ове уредбе стопа марже на одређене производе приликом последњег обрачуна редовних цена била нижа од 20 одсто, примењиваће се та нижа стопа.

Трговци на мало дужни су да обезбеде несметано снабдевање потрошача свим врстама наведене робе. Трговци на мало и велико на које се уредба односи дужни су да Министарству трговине достављају ценовнике за робу обухваћену уредбом. Ценовнике важеће 1. априла, 1. августа, 31. августа и 1. септембра 2025. године дужни су да доставе најкасније до 2. септембра у 10 часова.

Што се новчаних казни тиче, оне ће износити од 50.000 до 300.000 динара.

Контролу спровођења ове мере спроводиће тржишна инспекција.

Тржишна инспекција имаће првих дана разумевања уколико трговци не буду успели да на рафовима истакну све нове цене али се подразумева да ће на касама важити нове цене и да ће се по њима наплаћивати потрошачима.

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Slične vesti

U NEDELJU BEZ STRUJE IVANJICA

У оквиру активности на припреми дистрибутивног система за предстојећу сезону и обезбеђивања стабилног снабдевања електричном енергијом, на основу захтева Регионалног диспечерског центра Ваљево на одржавању

Pročitaj više
Sport
Politika
Društvo