Влада и ММФ договорили редовно годишње усклађивање цене електричне енергије изнад инфлације, уз упозорења на ризике због НИС-а.
Влада Србије договорила је са ММФ-ом да ће спроводити годишња усклађивања цене струје за домаћинства.
То укључује и ново поскупљење у октобру 2026. године.
Како се наводи у извештају ММФ-а, корекција треба да буде најмање један процентни поен изнад инфлације. Ако се узме у обзир пројекција НБС-а да ће инфлација 2026. године износити 3,7 одсто, струја би требало да поскупи најмање 4,7 одсто.
Циљ је финансијска стабилност енергетских јавних предузећа. Струја је у последње три године формално поскупела пет пута. Грађани Србије веће рачуне добили су последњи пут у октобру ове године и износило је 6,6 одсто. Пре тога су 2023. године забележена три узастопна поскупљења по осам одсто.
У 2024. години поскупљења није било, иако је било најављено. ММФ у извештају посебно разматра и питање НИС-а, који је под америчким санкцијама. Упозорава се да нерешени статус компаније носи ризике по енергетску безбедност и јавне финансије.
Ако би држава преузела власништво над НИС-ом, тај процес би могао да кошта од 0,5 милијарди до две милијарде евра.
То би износило до 2,3 одсто БДП-а Србије. Са друге стране, брзо решење могло би да смањи ризике и трошкове. ММФ процењује да ће привредни раст Србије у 2025. години износити око два одсто. Раст би потом могао да убрза на три одсто у 2026. години.
Фонд ипак упозорава да су ризици по економију повећани због енергетског сектора и геополитичких прилика. Наводи се и да рестриктивна монетарна политика помаже у обуздавању инфлације. ММФ очекује и раст дефицита текућег рачуна у 2026. због већих трошкова увоза енергената. Истовремено, оцењује се да су фискални и девизни „амортизери“ Србије и даље довољно снажни.
Каматица







