Рок за плаћање пореза на имовину за први квартал 2024. године за физичка и правна лица и предузетнике истиче у среду, 14. фебруара. Грађани треба да уплате аконтацију која је једнака износу пореза за четврти, односно последњи квартал прошле године. Уколико се новим решењем за порез утврди већи износ обавезе него што је плаћена аконтација, разлику је потребно уплатити у року од 15 дана од дана достављања решења.
Према Закону о порезима на имовину, порез на имовину се плаћа тромесечно, у року од 45 дана од почетка тромесечја.
Прва рата се уплаћује до 14. фебруара, друга до 15. маја, трећа до 14. августа, а четврта до 14. новембра.
Камата за кашњење износи 16,5 одсто.
Осим затезне камате, порески обвезници могу да буду и прекршајно кажњени за неплаћање својих обавеза, а санкција за тај прекршај је 5.000 динара за физичка лица.
Порески обвезници који путем репрограма измирују заостала дуговања такође треба да до тог датума уплате означене рате, јер ће им се након истека законског рока за уплату аконтација обрачунавати камата.
Плаћање пореза на имовину је законска обавеза свих грађана који на своје име имају уписану некретнину или земљу, а висина годишњег пореза зависи од величине имања и износа стопе пореза на имовину коју одређује свака локална самоуправа у Србији.
Како су саопштили из Народне банке Србије прву рату пореза на имовину физичких лица за 2024. годину која доспева на наплату 14. фебруара, само Дина картицом без провизије могуће је измирити на шалтерима Управе за трезор Министарства финансија.
Један одговор
Ovakvo stanju u društvu i njegov uticaj na različite aspekte života građana potencijalno dovodi do porodičnih sukoba, socijalne isključenosti, duševnih nemira, zavisnosti od opijata. sve zbog straha za sutra, kod mnogih stanovnika uzrok svemu je siromaštvo, odnosno nezaposlenost. Ovakva politika koja se vodi u gradu nema zdravu ideološku podlogu koja bi narodu vratila neku nadu u bolje sutra.
Najjači strah koji pogađa modernog čoveka je finansijsko nespokojstvo. Ono je uzrok svih društvenih, porodičnih, i socijalnih napetosti. Najuverljiviji dokaz su mladi koji, prema podacima iz Alterntivnog izveštaja o položaju i potrebama mladih u 2023. godini, pokazuju šta im je važno – Zaposlenje!
To sve govori o položaju i potrebama mladih u 2024. godini. Ono šti brine je da lokalna uprava nema nikakvu ideju ili projekat kako taj problem da počne rešavati. Ne mi se bavimo pesmom, igrom, sportom,veseljem,turizmom,kafićima i traćenjem vremena a život neumitno prolazi.Dok ključni problem guramo pod tepih i neka to rešava neko posle nas.
Gospodo to nije pošteno i to stvara još veće probleme budućim naraštajima. Jer ovakvo stanje, sa tendencijom daljeg propadanja, traje već dobre dve decenije.
Počev od gašenjem industrije u Ivanjici.
Zašto se ovakvim ključnim pitanjima niko na bavi. Ova pitanja su osnovni uzrok svih naših propadanja.