Prvo skupštinsko zasedanje koje je započeto juče, završeno je danas. Mile Sekulić iz opozicione grupe „Biram borbu za Ivanjicu“ na početku sednice izneo je prigovor na povredu poslovnika, navodeći da je predsedavajući poslao kopiju poziva u kojoj je navedeno da je do jučerašnjeg prekida sednice došlo zbog incidentnih situacija koje, prema njegovim rečima, nisu bile prisutne dok su odbornici opozicije bili na zasedanju. Sekulić je istakao da je za rad potreban kvorum od 19 odbornika, a ne 17 kako je bilo navedeno juče, te da je statut prekršen.
Nakon ovog izlaganja, odbornici opozicije su napustili zasedanje, dok je odbornička većina nastavila rad sa 21 odbornikom. Usvojen je dnevni red, verifikovani su mandati pet odbornika koji su položili zakletvu, i zasedanje je nastavilo svojim tokom.
U nastavku zasedanja, predstavnici vladajuće većine okupljene oko SNS-a predočili su izveštaje odbornicima koji su prisustvovali zasedanju. Usvojeni su svi finansijski izveštaji, Milan Krunić je ponovo izabran za direktora Doma kulture, a Milutin Krivokuća imenovan je za v.d. direktora JKP-a. Odborničkih pitanja nije bilo, a zasedanje je trajalo ukupno dva i po sata.
Po završetku zasedanja, predstavnici vlasti dali su izjave za medije. Dragovan Milinković priznao je da je juče napravio grešku kada je odbornicima kojima nije potvrđen mandat rekao da moraju napustiti salu, ali je danas, nakon konsultacija sa relevantnim institucijama, utvrdio da i odbornici kojima mandat nije potvrđen mogu da učestvuju u formiranju kvoruma. Predsednik opštine Aleksandar Mitrović komentarisao je odluke vezane za komunalno preduzeće, gde je bio direktor pre nego što je izabran na novu funkciju, i poželeo uspešan rad novoizabranim rukovodiocima Doma kulture i komunalnog preduzeća. Miroslav Krivokuća, poznati ivanjički advokat i odbornik, branio je odluke skupštine pozivajući se na članove zakona i pravilnik o radu skupštine.
Ovo zasedanje pokazalo je dinamičnu političku scenu u Ivanjici i podelu između vladajuće većine i opozicije, koja se zalaže za poštovanje poslovnika i statuta.
Један одговор
Učimo od iskusnijuh – Sličan slučaj u Ćupriji 22 02 2024 g.
Konstitutivna sednica Skupštine opštine Ćuprija održana je održana 23. januara, u novom sazivu po hitnom postupku.
Ali, po mišljenju predstavnika ćuprijske opozicije koji se na toj sednici nisu pojavili, ove odluke su nevažeće i nelegitimne jer u vreme održavanja sednice lokalna vlast nije imala kvroum zbog toga što su šestorici odbornika tek na njoj potvrđeni mandati.
Skupština opštine Ćuprija konstituisana je na konstitutivnoj sednici održanoj 23. januara potvrđivanjem mandata za 37 odborika.
Naime, na konstitutivnoj sednici Skupštine održanoj 23. januara, od 22 odbornika većine, njih 6 je podnelo ostavke, koje su na konstitutivnoj sednici usvojene i objavljene u Službenom glasniku opštine Ćuprija. Na sednici 5. februara došlo je samo 16 odbornika vlasti i 6 kandidata za odbornike, čiji mandate su trebalo da budu verifikovani na toj sednici. Predsednik skupštine i odbornici vladajućih kršeći Zakon o lokalnoj samoupravi i Poslovnik Skupštine opštine Ćuprija počinju sednicu sa 16 odbornika, umesto za kvorum potrebnih 19 odbornika.
Cela ova situacija pokazuje neodgovornost i bahatost vlasti u Ćupriji.Koaliciji Srbija protiv nasilja Ćuprija, podnela je žalbu Višem sudu u Jagodini sa zahtevom da se poništi odluka Skupštine o verifikaciji mandata za 6 odbornika. Treba se vratiti poštovanju zakona i procedura i duboko verujemo da će Sud, uvažavajući Zakone ove zemlje, vratiti legalnost u Skupštinu opštine Ćuprija, zaklučuje doktor Pištoljević.
Kako kaže doktor Saša Pištoljević Viši sud u Jagodini ima zakonski rok od mesec dana da odgovori na njihvu žalbu. Opozicionari u Ćupriji čekaju odgovor.
Sekulić je ispred opozicionih odbornika istakao da je za rad potreban kvorum od 19 odbornika, a ne 17 kako je bilo navedeno juče, te da je statut prekršen.