Predsednik Udruženja proizvođača malina “Vilamet“ Mileta Pilčević rekao da je to udruženje tražilo od Ministarstva poljoprivrede, da što je pre moguće organizuje sastanak sa otkupljivačima, vlasnicima hladnjača.
Cilj je da se razmotri mogućnost da se doplati otkupna cena za ovogodišnji rod koji je predat po akontnoj ceni od 250 dinara po kilogramu.
Pilčević je za Betu rekao da datum sastanka zavisi toga da li će Ministarstvo uspeti da okupi bar najveće otkupljivače.
Razlog za doplatu je to što se malinama među hladnjačama trguje po ceni od 380 do 400 dinara za kilogram.
On je rekao da ima proizvođača koji još nisu uspeli da naplate predati rod iz ove godine, a na jugu Srbije i iz 2023. godine.
Један одговор
Problemi sa malinom svake godine izazivaju velike probleme kako proizvođačima tako i otkupljivačima. Na kraju se to sve prelije na republički budžet i davanje „doplate “ u razlici cene proizvođača i izvoznika. Sad se upitajte – da li je to uopšte normalno i ekonomsku opravdano. Odgovor svi znaju a ćute. Ali znaju kao da sada daće „uzajmiće“ Vučić, zbog mira u kući. Jel se neko upitao – odakle će to država da da i kome će da uzme? Pa uzeće od budićih generacija, jer će se zadužiti kroz nepovoljne kredite! Jer se taj problem tako mora rešavati jer mi nemamo zdravu privredu. Normalno da se to ne rešava tako. Ovaj problem se naslućivao davnih devedesetih gorine.
IGI je bio na jednom sastanku malinara sa stručnjacima poljoprivrednog fakulteta iz Zemuna i upravo se ova tema duboko i ozbiljno analizirala. Jedan predavač i ekspert za izgoj, preradu i plasman „crvenog zlata“ je ispravno tvrdio i upozoravao, IGI citira njegove reči po sećanju. Doćiće vrama kad će se mnogi baviti malinom. Ona će postati kao proizvod neprofitabilna zbog velike konkurencije, ako se bide proizvodila i plasirala na ovakav način. Stručnjaci moraju da osmisle isplativiji ekonomski model direktne finalizacije proizvoda od maline. Tih proizvoda danas u svetu ima oko 42. Počev od sokova džemova do farmacije, boja i sprejeva. To je jedini put da se malina uzgaja u ekonomski isplativim okvirima. Kaže Dr – X.X,
Danas to niko ne pokušava da rešava, dok druge zemlje Istočne Evrope koje su članice EU naveliko rade na takvim projektima. A mi čekamo da nam to drugi rešavaju. Najlakše je izaći na ulicu i tražiti. Od koga tražiti i odakle dati?
Pita se IGI !!!