Када гледате Београд из авиона имате утисак да је цео под равним крововима. Највише их је на Новом Београду, а тамо је и највише проблема. Готово да нема зграде изграђене осамдесетих, а да нема проблем са прокишњавањем. Стручњаци упозоравају да репарације кровова морају да се раде једном у 40 година, а цене су и до неколико милиона динара.
Још су видљиви трагови воде од кише и снега на зидовима зграде у Радничкој 50 на Чукаричкој падини. Годинама имају проблема са равним кровом, а од септембра нон-стоп прокишњава. Влага, буђ, а одавно се део плафона на последњем спрату ољуштио.
„Вода цури преко крова преко лимова доле у вешерницу на шестом спрату, одатле цури доле на петом спрату све поред цеви од грејања, подносио сам захтев већ има 4, 5 месеци, нико ме није контактирао“, каже управник зграде Мирослав Гавриловић.
Станарка Мирјана Ђорђевић каже да проблема имају откако су се уселили.
„Од како смо се ми доселили стално има проблема са тим прокишњавањем на крову, ја сам на шестом спрату и то је раније санирано, а сада је ова друга страна исто проблем. То цури, санирамо па једно време буде добро, па онда поново и тако“, рекла је Мирјана.
Покушали су станари сами да реше проблем. Стављали су различите премазе како вода не би пролазила, али то само одлаже неизбежну реконструкцију крова. Станари тврде, Градском стамбеном је било потребно четири месеца да изађе на терен.
Највише позива са Новог Београда
Највећа мана равних кровова је то што је, када једном почну да прокишњавају, потребно заменити све па и хидроизолацију, кажу у Градском стамбеном. Највише позива добијају са Новог Београда. Цена санације зависи од површине и стања крова, материјала.
„Угрубо речено овако, равни кровови могу да коштају од једног до неколико милиона динара, али уз погодности које имамо на отплату на 60 рата мислимо да је то пристојно“, каже Игор Ћурчић из овог предузећа.
Већа прокишњавања почну тридесетак година по изградњи крова, кажу мајстори, и то ако се уопште не одржава. Препоручују да се на кров зграде због контроле изађе два пута годишње.
„Ако је цео кров оштећен, онда би требало цело да се санира. Ако је оштећено на делу где је парцијално, може да се покуша, али тада вода може да нађе пут негде са стране и да изађе негде на доњем делу зграде у неком стану“, појашњава предузетник Дејан Грочић.
Тако и у оном на првом спрату може да буде влаге уколико се кров не поправи.
Гаранција на нови раван кров је десет година
Највише равних кровова је на зградама у старом делу Новог Београду и у централним општинама, које су већином грађене пре педесетак година. Скоро свака четврта зграда суочава се, мање или више, са истим проблемом, подаци су фирме за хидроизолацију.
Код већине приватника гаранција за нови раван кров је десет година, плаћа се 50 одсто унапред, а остало у десет једнаких рата. Радови коштају од 15 до 30 евра по квадратном метру. По правилу, од влаге највише буду оштећени станови у поткровљу.
„Не треба чекати да раван кров покаже свој слабости после 50 година јер важно је то истаћи, равни кровови су изузетно отпорни и издржљиви, али када крене прокишњавање не можете нешто делимично одрадити него обично све мора, а то нису тако мало цифре“, наводи Игор Ћурчић.
Овакве инвестиције се раде на сваких 40, 50 година. Многи равне кровове у старијим зградама користе као терасу и место за дружење. Они који живе у новим, паметним зградама на крову имају чак базене и зелене оазе, али се за то користе савремени материјали. Такву хидроизолацију није могуће ставити на стару зграду јер је потребна реконструкција крова која је веома скупа.
RTS