Министарка рударства и енергетике Дубравка Ђедовић састала се са амбасадорком Краљевине Шведске у Србији Аником Бен Давид. Пренела јој је да је у току финализација рада на Интегрисаном националном енергетском и климатском плану који ће дефинисати сценарије на основу којих ће се утврдити нови циљеви у обновљивим изворима енергије, енергетској ефикасности и емисији гасова са ефектом стаклене баше.
Министарка Ђедовић је подсетила да је завршена јавна расправа о изменама Закона о коришћењу обновљивих извора енергије, које треба да омогуће прве аукције за ветроелектране.
„У реализацији нашег циља, смањења зависности од фосилних горива, природни гас видимо као транзициони енергент. Због тога је изузетно важан завршетак радова на интерконекцији са Бугарском и наставак улагања у унутрашњу гасну инфраструктуру. Када су у питању обновљиви извори енергије, намера је да кроз трогодишњи план аукција добијемо преко 400 нових мегавата из соларних и ветро електрана“, навела је Ђедовић.
Амбасадорка Бен Давид је нагласила да је енергетика постала безбедносно питање и да се Шведска, као и Србија, суочава са изазовима када је у питању диверзификација. Указала је и на растући интерес шведских компанија за улагање у енергетски сектор Србије.
„Зелена агенда је приоритет шведског председавања Европској унији, а Шведска као лидер у зеленој транзицији може допринети убрзању процеса декарбонизације у Србији. Такође, као земља са вишедеценијским искуством управљања критичним минералним сировинама, отворени смо за сарадњу у овој области“, рекла је Аника Бен Давид.
Један одговор
Za održivi razvoj Ivanjice energetski sektor je od izuzetnog značaja. Posebno
zbog činjenice da raspolažemo značajnim potencijalnim obnovljivim izvorima energije, u vudu hidro energije, Graditi MHE, doduše ne kao onu na NAPERU već ekološki protočne mini hidro elektrane, kakve se danas grade po svetu.Na području naše Opštine ima oko 9 lokacija koje bi se mogle koristiti za gradnju MHE koje bi donosile dobit investitoru i imali bi čistu ekološki obnovljivu energiju.
Ovo je sa jedne strana šansa da se privuku dodatne investicije u Ivanjicu i da se aktivira privatni kapitel građana. U projekte uključiti i građane jer je ova teritorija svostvo građana koji odve žive, pa je korektno ponuditi samim Ivanjičanima da postanu akcionari izgrađenih MHE, kako je to urađeno pre 120 godine sa prvom MHE, onom koja je nekada radila na naperu.
A sa druge strane da se unapredi kroz nove i moderne projekta tehnološka osnova za proizvodnju električne energije sa većim koeficijentom korisnog dejstva do 85%. Samim tim bi se smanjio i procenat potrošnje fosilnih goriva koje će biti sve skuplje.
Igi je pokušao da pokrene inicijativu za veće učešće obnovljivih izvora energije kao temu za debatu sa građanima kako bi zainteresovane uključili u projekte. Ali na žalost ta inicijativa nije do sada ovde zaživela.
Ova tema postaje sve izraženija u ovako surovoj ekonomskoj krizi kada su tokovi investicija drastično opali.Tako da se treba nadati da će neka inicijativa građana pogurati ovu temo da se kao idejna rasprava poveda na nivou građanske aktivizacije tehnokratskog sektora koji prati zbivanja u svetu i kod nas.