Удружење малинара Виламет из Ариља захтева од хладњачара да најкасније до 5. марта кажу колика ће бити откупна цена односно са којом калкулацијом о произвођачкој цени за 2024. они сада излазе, како би спречили потенцијалне губитке и могућност манипулације ценама током сезоне.
Такође, упутили су молбу са истим роком представницима Министарства пољопривреде, за информацију о стању пренетих залиха непродате малине из 2023. године.
Како се наводи у саопштењу Удружења, прошле године били су суочени са одређеним потешкоћама како на светском тржишту услед рата, појаве вишкова и мале потражње српске малине.
„Тако и на домаћем тржишту где је била ниска откупна цена, пре свега, због тога што је већина наших извозника, част изузецима, превалила цео терет поремећаја на светском тржишта на примарног произвођача“, наводи се у саопштењу.
Додају да њихов највећи проблем јесу откупљивачи, тј. хладњачари који их константно не виде као равноправне партнере.
Један одговор
Пројекције да ће цена свеже малине бити најмање 350 РСД по килограму у циљу побољшања целокупне ситуације представници Удружења наше воће Србија које окупља мале хладњачаре и узгајиваче малине организоваће састанак у Ариљу шестог фебруара а позвани су и представници владе Републике Србије.
Најновији подаци Републичког завода за статистику кажу да је током прошле године настављен тренд пада извоза малине из Србије и то како у количинама тако и у забележеним вредностима са вредношћу око 280 милиона ЕУР. Извоз 2023. године за трећину је мањи него у 2021 години. У истом периоду пао је увоз тог воћа у Србију у коме је традиционално предњачила малина произведена у Босни и Херцеговини.