,

Свака друга фирма у Србији без запослених или с једним радником

Прошле године регистрована су 32.922 привредна друштва без једног запосленог и још 24.525 са само једним запосленим.

Ово су подаци Агенције за привредне регистре (АПР) која је недавно објавила Извештај о пословању српске привреде у прошлој години, преноси Блоомберг Адриа.

У Србији су крајем прошле године пословала 136.602 привредна друштва, али у АПР-у су обрађени подаци за њих 110.808, па се долази до закључка да скоро 30 одсто привредних друштава у Србији нема ниједног запосленог. Ако се томе дода 22 одсто оних са једним запосленим, долази се до податка да чак половина српске привреде нема ниједног радника или има само једног запосленог.

Засад, АПР није објавио податке о томе у којим делатностима су најзаступљеније компаније без запослених или с једним радником, али претходних година су то углавном били послови везани за консултантске услуге, затим привредна друштва која се баве трговином на велико и мало, али и прерађивачка индустрија, научне, стручне, иновационе и техничке делатности.

Према мишљењу појединих аналитичара, овај вид организовања привредних субјеката је добар за оне који желе да ураде одређене једнократне послове у што краћем року, а да се после тога врате свом примарном занимању.

Александар Васић, порески стручњак и члан Удружења пореских саветника Србије, истиче да се ту ради углавном о компанијама које се баве консултантским услугама. Он сматра да је 30 одсто фирми које послују без једног запосленог свакако много.

У Србији укупно имамо око 200.000 привредних субјеката, али ту се убрајају и предузетници. Ипак, од око 110.000 привредних друштава, чије финансијске извештаје је АПР обрадио, ово је велики број – каже Васић за Блоомберг Адрију.
Он додаје да треба видети које су то тачно делатности, али претпоставља да се ради и о консултантским активностима које су везане за једног човека:

Делује ми да је могуће да ту буду хиљаде програмера који су у неком моменту решили да пређу у форму доо.
Могуће је, додаје он, да се ради о некој транзитној трговини, услугама или посредовању.

Ово су вероватно фирме које је основао неко ко већ има заснован радни однос па је то разлог зашто званично не ради у својој фирми – наводи Васић и додаје да нико не може да оснује продавницу или стовариште а да ради без радника.
Компаније са једним запосленим, како признаје, за њега су мања енигма јер то могу бити „оне ман схоw“ фирме, а то су трговци, посредници у трговини, цео сектор услуга, инжењери, пројектанти, програмери…

Да чак трећина привредних друштава ради без једног запосленог, мало је спорно – каже он.

Извор: Морава инфо

Оставите одговор

Ваша адреса е-поште неће бити објављена. Неопходна поља су означена *

Slične vesti

Sport
Politika
Društvo