Vilijam Kuk, šef Kancelarije za meteoroidno okruženje svemirske agencije, rekao je da je vatrena lopta prvi put primećena na visini od 82 kilometra iznad Menhetna.
Meteor je prošao preko južnog dela Njuarka u Nju Džersiju, pre nego što se raspao 50 kilometara iznad grada Mauntinsajda, rekao je on. Nijedan meteoriti ili drugi fragmenti svemirskog otpada nisu stigli do površine planete.
Svemirski kamen se kretao brzinom od oko 66.000 km/h i spuštao se pod relativno strmim uglom od 44 stepena u odnosu na vertikalu, rekao je Cooke.
Njegova tačna putanja je neizvesna, budući da se izveštaji zasnivaju samo na iskazima očevidaca, a podaci sa kamera ili satelita trenutno nisu dostupni, rekao je on.
Od srede ujutru, bilo je oko 40 izveštaja očevidaca podnetih na veb stranici Američkog meteorskog društva, koje je agencija koristila za izradu svojih procena, rekao je Kuk.
Vatrena lopta nije bila deo meteorske kiše Perseida, a izveštaji o glasnim udarima i podrhtavanju mogli bi da se objasne vojnim avionima u blizini u vreme njenog pojavljivanja, rekao je on.
Kuk je rekao da se oblast Njujorka tretira sa vatrenom loptom na dnevnom svetlu svake godine ili dve.
NASA-in meteoroidni ured za životnu sredinu rekao je u objavi na Fejsbuku da su male stene poput one koja je proizvela vatrenu kuglu u utorak prečnika samo oko jedne stope (trećina metra) i da ne mogu ostati netaknute sve do zemlje.