Govor je sredstvo komunikacije među ljudima. Govor je samo jedan oblik jezika u kome se upotrebljavaju artikulisani zvuci i reči da bi se saopštile misli i osećanja. Za normalan govorni razvoj potreban je niz organskih, psihičkih i socijalnih činilaca. Organski preduslovi za razvoj govora su: formiran govorni aparat, dobar sluh, morfološko i funkcionalno sazrevanje moždane kore. Danas su svoju knjigu Teorijsko-metodički pristup govornim igrama i vežbama predstavili profesor dr Boško Milovanović sa Učiteljskog fakulteta u Leposaviću i profesor dr Mirjana Stakić sa Pedagoškog fakulteta u Užicu. Milovanović kaže da čak oko 80% dece ima problema u razvoju govora:“Neverovatan podatak je da veliki broj dece ima određene smetnje. Ovom knjigom osmislili smo niz vežbi koje mogu da budu više nego korisne.“
Profesorka Stakić ističe da je uloga vaspitača bitna u razvoju govora (pored uloge porodice), te je bitno da se organizuju aktivnosti koje podržavaju jezički razvoj, a to je za uzrast do 7 godina:“Najbolje je raditi kroz igru, treba mnogo više komunikacije, pažnje i neke stvari se mogu lako ispraviti.“
Dečiji govor na ranom uzrastu je situacioni, nekad razumljiv izvan date situacije i ima relativno malu ulogu u regulisanju dečijih aktivnosti. On je uslovljen ne samo nedovoljno razvijenom govoru već i malom iskustvu koje dete ima u komunikaciju.